TIPUNOOT, SÜDAMENOOT JA PÕHINOOT- MIS NEED VEEL ON?
Parfüümidest rääkides kasutatakse selliseid mõisteid nagu tipunoot, südamenoot ja põhinoot. Lõhnamaailmast kaugemal oleval inimesel võib tekkida küsimus, mida on nootidel ja parfüümidel ühist ning kas noodid mitte muusikaga pole seotud.
Parfüüm võib mängida olulist rolli meie garderoobis. Sõltumata sellest, kas soovite oma lemmiklõhna kasutada kohtinguõhtuks või tööpäeval kontoris, aitavad lõhnad anda meile teatud aura ja kohaloleku.
Osa sellest, mis selle olemasolu iga inimese jaoks loob, on lõhnanootide kasutamine. Sarnaselt sellele, kuidas noodid loo moodustavad, moodustavad aroominootide üksikud komponendid, üheskoos ühtse ja meeldiva parfüümi. Nagu muusikas annab helisid lugematutel viisidel üles märkida, saab ka parfüümimaailmas noote lõputult kombineerida ja seeläbi uusi parfüüme luua.
Selgitame siin täpsemalt mis on lõhnanoodid, et oma lemmikparfüüme paremini mõista.
Parfüüminoodid on koostisosad, mis moodustavad aroomi. Need on liigitatud tipunootide (näiteks tsitruselised, lavendel) südamenootideks (näiteks kaneel, jasmiin) ja põhjanootideks (näiteks vanill, muskus). See hoolikalt valitud koostisosade segu moodustab parfüümi , lõhna põhitegelase. Parfüümivalmistajad valivad hoolikalt üksikuid komponente veendumaks, et lõhn lõhnab meeldivalt ja tekitab teatud kogemuse.
Parfüümi noote võib jagada kolme põhikategooriasse: tippnoodid, südamenoodid ja põhinoodid. Püramiidi ülaosas asuvatel nootidel on suurem volatiilsus (need aurustuvad kiiremini), samas kui põhjas olevad noodid on kauakestvamad.
Tipunoodid moodustavad lõhna ülemise kihi. Teisisõnu, tipunoodid on lõhnad, mille avastate kõigepealt pärast parfüümi pihustamist. Need mängivad rolli esmase mulje loomisel ja aroomiloo kujundamisel.
Tipunoodid aurustuvad tavaliselt kiiresti, püsides ringi vaid esimesed viis kuni viisteist minutit. Nende peamine eesmärk on eraldada esialgne lõhn, et siis sujuvalt üle minna järgmisse aroomi ossa. Seetõttu koosnevad tippnoodid kergematest ja väiksematest molekulidest.
Õige mulje saamiseks ja selleks, et tipunooti tõeliselt tunda, ei piisa lõhnaõlipudeli nuusutamisest. Lõhna on vaja kindlasti endale nahale pihustada, et see saaks sinu nahaga reageerida. Esimesena tuntav lõhnapahvak ongi vastav tipunoot. Samas ei tasuks aga kunagi osta lõhna esmamulje järgi, sest tipunoodid on mõeldud kiirelt hajuma.
Mõned levinumad tippnoodid hõlmavad nii tsitruselisi lõhnu – nagu sidrun, apelsin ja bergamot – kui ka kergeid lillelisi noote nagu lavendel ja roos.
Kui tipunoodid on justkui lõhna sissejuhatuseks, siis lõhna keskmiku ehk südame moodustavad aroomid on lõhnale iseloomulikumad, täidlasemad ja mahedamad ja seetõttu saanud ka südamenootide nime.
Südamenoodid– nagu nimigi ütleb, moodustavad aroomi “südame” südamenoodid. Nende ülesanne on säilitada osa tipunootide aroomist, tutvustades samas uusi lõhnu aromaatse kogemuse süvendamiseks. Kuna need moodustavad 40 kuni 80% kogu parfüümist, püsivad südamenoodid kauem kui tipunoodid. Südamenoodid ilmuvad siis, kui tipunoodid hakkavad hajuma, umbes paar minutit kuni tund peale seda, kui lõhna endale peale pihustati. Südamenootide aroome on tunda kogu parfüümi eluea kestel.
Südamenootide hulka kuuluvad täidlased aromaatsed õlid nagu jasmiin, kurereha, neroli ja ylang-ylang, samuti kaneel, pipar, mänd, sidrunhein, must pipar ja kardemon.
Südamenootidega koos toimivad parfüümides põhinoodid. Need aitavad kergemaid lõhnanoote võimendada, lisades samas sügavust ja resonantsi.
Kuna põhinoodid moodustavad parfüümi vundamendi, on need väga rikkalikud, rasked ja kauakestvad. Need tulevad parfüümis esile umbes 30 minuti pärast ja toimivad koos keskmiste ehk südamenootidega, et luua aroomi lõhn. Kuna põhinoodid imbuvad teie nahka, püsib nende lõhn kõige kauem, püsides kuus tundi või enamgi.
Populaarsete põhinootide hulka kuuluvad vanill, merevaik, muskus, patšuli, sammal ja puitunud noodid nagu sandlipuu ja seedripuu.
Parfüüminoodid saate tuvastada pärast parfüümi pealekandmist möödunud aja põhjal. Tipunoodid on need, mille lõhna tunnete kohe pärast seda, kui parfüüm esimest korda nahka puudutab. Kui see algne aroomiplahvatus hääbub, löövad südamenoodid sisse parfüümi olemuse moodustamiseks. Ning põhinoodid on lõhn, mis püsib kõige kauem ja omab seetõttu parfüümi valides esmamuljest olulisemat rolli.
Iga noot lisab lõhnale teatud kvaliteeti. Mõned kõige levinumad aroominoodikategooriad hõlmavad värskeid, lille-, vürtsi-, puuvilja-, puidu- ja muskuseid, mida kõiki kasutatakse tavaliselt konkreetsetes nootide kategooriates. Näiteks värsked ja lillelised lõhnad on peaaegu alati tipunoodid, samas kui puitunud ja muskuselised lõhnad ilmuvad tavaliselt noodipüramiidi põhja poole.
Endale meeldivaimatest nootidest loodud parfüümi meistriteose saad soetada meie e-poest.